GUBER POLL: 42 CANDIDATES TO CONTEST IN OGUN

Forty -two candidates of various political parties will contest  the governorship election in Ogun State tomorrow.Prominent among them are the  candidates of All Progressives Congress(APC), Prince Dapo Abiodun and the  Allied Peoples Movememt (APM), Abiodun Akinlade.Others are  the  African Democratic Party’s governorsjip hopeful, Prince Gboyega Nasir Isiaka and the Peoples Democratic Party standard bearer, Prince Buruji Kashamu.While Abiodun hails from Iperu, Ogun East senatorial district, Akinlade, a member of the House of Representatives, representing Yewa South/Ipokia Federal Constituency is from Ipokia.On the other hand, Isiaka hails from Imeko, while Kashamu hails from Ijebu-Igbo, headquarters of Ijebu North Local Government area, of the state.The governorship candidate of Action Democratic Party,  Oladimeji Bankole, former Speaker of the House of Representatives hails from Abeokuta, the political headquarters of the Egba, in Ogun Central senatorial district of the state.

Below is the full list of the candidates in the governorship race.

1.Tope Tokoya (A)
2.Otasanya Folake Oseni(AAC)
3.Adegbola John Olumuyiwa(AAP)
4.Abiade Stephen B.(ACB)
5.Olufade G Oluseyi (AD)
6.Isiaka Nasir Adegboyega (ADC)
7.Oladimeji Bankole (ADP)
8.Olayemi Olawale Olubunmi(AGA)
10.Ogunbanjo Ademole Olalekan(ANN)
11.Adewole Omoniyi (ANRP)
12.Prince Adedapo Abiodun(APC)
13.Akinlade Adekunle Abdulkabir (APM)
14.Olomu Olufemi Akinwunmi (ASD)
15.Olusegun Mathew Olufemi (BNPP)
16.Bello Akeem Alabi (C4C)
17.Segun Taiwo to (CAP)
18.Sanyaolu Abayomi Omolaja (DA)
19.Odejide Jimoh Adio(DPC)
20.Kunle Samson Elegbede (DPP)
21.Okumoye Emmanuel Tando(FJP)
22.Onifade Olufemi John(FRESH)
23.Otunba Abayomi Odunowo (GPN)
24.Adebayo Mosuru(ID)
25.Oyewefeso Bleessing F.Ismail (JMPP)
26.Oduntan David Adegbite (KP)
27.Nurudeen O.Adekunle(MPN)
28.Adefioye Kolawole Hammed (NCP)
29.Buruji Kashamu(PDP)
30.Ogunbiyi Kehinde Bolanle (PPA)
31.Adetola Rasaq Olusegun (PPC)
32.Akinboro Olasunkanmi Oluwole(PPN)
33.Alani Adesina Abraham (PPP)
34.Lanre Banjo (PT)
35.Abiodun Taiwo Onabanjo (RBNP)
36.Olatunde Rotimi V. Anthony Paseda {SDP)
37.Adunni Jackie Kassim (UDP)
38.Michael Olufemi Adeeko(UPN)
39.Olufemi Falana(UPP)
40.Adesina Kawonise (YES)
41.Adegbuyi Babasola Adebonojo (YPP)
42.Olusegun Odegbami (ZLP)

Share